Tick-Borne

Odkleszczowe Porady

Odkleszczowe wskazówki pomagają zachować bezpieczeństwo w sezonie kleszczowym. Pamiętaj, aby stosować je za każdym razem gdy wychodzisz na łono natury. Kleszcze występują teraz w większej liczbie miejsc niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego nawet jeden kleszcz to o jeden za dużo dla większości ludzi!

Porada #1: Najpierw susz ubrania, potem pierz

Większość kleszczy jest BARDZO wrażliwa na wysuszenie. Pierwszym krokiem po pracy w ogrodzie jest zdjęcie ubrania i wrzucenie go do suszarki. Kleszcze Ixodes ricinus są bardziej podatne na wysuszenie, podczas gdy kleszcze Dermacentor reticulatus są nieco bardziej odporne. Aby upewnić się, że każdy gatunek zostanie uśmiercony przez wysuszenie, pozostaw ubrania w suszarce na wysokim poziomie przez 10-15 minut.

Kleszcze potrafią przetrwać pranie nawet w gorącej wodzie. Ubrania pozostawione w koszu na pranie lub na podłodze mogą stanowić ryzyko dla kolejnej osoby, która je dotknie. Najpierw susz – potem pierz.

 

Porada #2: Spryskaj buty środkiem odstraszającym kleszcze

Niezależnie od tego, czy Twoja rodzina to aktywne dzieci bawiące się na własnym podwórku, czy preferujecie wycieczki kampingowe lub rodzinne wyjścia do parku czy lasu powinieneś spryskać wszystkie buty swoich bliskich środkiem odstraszającym kleszcze! Kleszcze wspinają się z warstwy ściółki liściowej zarówno w obszarach leśnych jak i miejskich terenach zielonych. Spryskanie butów środkiem odstraszającym kleszcze to pierwsza linia obrony dla Ciebie i Twojej rodziny oraz najskuteczniejszy sposób na zabicie kleszczy, zanim wbiją się w Twoją skórę.

Porada #3: Sprawdzaj miejsca poniżej pasa pod kątem kleszczy wielkości ziarnka maku lub mniejszych podczas siedzenia na toalecie

Codzienne sprawdzanie ciała pod kątem kleszczy jest skutecznym sposobem zapobiegania przenoszeniu chorób. Ale INSPEKCJA wszystkich miejsc, gdzie mogą pełzać małe kleszcze, jest – TRUDNA! Najlepszą praktyką na codzienne samodzielne sprawdzanie czy w ciele nie ma kleszczy jest, cóż, siedzenie na toalecie! Spróbuj następnym razem; po prostu spójrz w dół. O wiele łatwiej jest zobaczyć wiele z tych miejsc „poniżej pasa”, gdzie ludzie zwykle znajdują nimfy i larwy kleszczy, niż pochylając się lub wyginając, aby spojrzeć w lustro. A większość ludzi siedzi na toalecie przynajmniej raz lub dwa razy dziennie.

Porada #4: Usuń kleszcze za pomocą taśmy klejącej

Aby usunąć larwy kleszczy z siebie i psa, zanim ugryzą, zalecamy użycie taśmy klejącej natychmiast po zauważeniu przyczepionych kleszczy. Jeśli znajdziesz je dopiero wtedy, gdy już się wbiją w skórę, mogą nie zejść tak łatwo i możesz potrzebować pęsety z bardzo cienkimi końcówkami, aby je usunąć. Pamiętaj o poradzie  #1: Usuwanie kleszczy z ubrań najlepiej przeprowadzić, wrzucając wszystko do gorącej suszarki na 10 minut, nawet przed praniem. Kleszcze wyschną. Pranie ubrań najpierw nie zabija ich, ale suszenie tak.

Porada #5: Zawsze miej przy sobie spiczastą pęsetę i torebkę strunową

Jeśli jeszcze jej nie masz, ważne jest, aby być przygotowanym i mieć dobrą spiczastą pęsetę do bezpiecznego usuwania kleszczy w domu i samochodzie. Trzymaj pęsetę w torebce strunowej, aby zawsze mieć coś pod ręką do przechowania kleszcza, gdy użyjesz pęsety do jego usunięcia.

Porada #6: Wsuń koszulę w spodnie, gdy aktywne są dorosłe kleszcze i zawsze wkładaj nogawki w skarpety

Czy wiesz, że kleszcze w stadium nimfy i dorosłe kleszcze mają tendencję do przebywania na różnych wysokościach w środowisku? Nimfy pozostają blisko ziemi, podczas gdy dorosłe osobniki wspinają się nieco wyżej na roślinność. Dlatego dorosłe kleszcze zwykle przyczepiają się na wysokości kolan do przechodzącego gospodarza, podczas gdy nimfy najczęściej przyczepiają się na poziomie butów. Gdy już się przyczepią, WSZYSTKIE kleszcze mają tendencję do wspinania się w górę; więc podczas gdy nimfy wspinają się pod niewsuniętymi nogawkami spodni i po nogach, dorosłe kleszcze wspinają się po zewnętrznej stronie spodni, a następnie chętnie kontynuują wspinaczkę pod niewsuniętą koszulą. Głodne kleszcze w stadium nimfy i dorosłe potrzebują tylko kilku minut, aby wspiąć się po nodze lub pod koszulę (czasami wędrują dłużej). Gdy już tam są, kleszcze wkłuwają się tam, gdzie ubranie lub fałdy skóry utrudniają ich ruch w górę. Dla dorosłych kleszczy oznacza to szczególnie rejony wokół ramiączek stanika, pach, środkowej części pleców i linii włosów — i naprawdę trudno jest sprawdzić plecy pod kątem obecności kleszczy. W przypadku małych nimf, pochyl się … i zwróć szczególną uwagę na kostki, obszar za kolanami, pachwiny i linię talii (linie bielizny). Wsunięcie nogawek spodni w skarpety i koszuli w spodnie może pomóc w ochronie przed kleszczami!

Porada #7: Unikaj zabaw z jesiennymi liśćmi

Dzieci i psy wydają się po prostu UWIELBIAĆ skakanie w świeżo zgrabione jesienią liście. To przygoda pełna radości, która może zakończyć się mniej wesoło. Jeżeli już musisz wykonać kilka niezapomnianych kadrów to niech pozostaną niezapomniane wyłącznie na kartach rodzinnego albumu – ZAWSZE wykonaj sprawdzenie ciała pod kątem obecności kleszczy po skakaniu czy obrzucaniu się garściami liści (kleszczy). Ze szczególną uwagą sprawdzaj głowę, linię włosów i za uszami.

Porada #8: Trzymaj się środka ścieżki

Kleszcze w stadium nimfy i larwalnym częściej spotyka się w ściółce liściowej, która gromadzi się po bokach ścieżki. Kleszcze w stadium dorosłym występują zwykle na wysokości goleni do kolan na wysokich trawach i niskiej roślinności na krawędzi szlaku, czekając na przechodzącego żywiciela. Nie mówimy, że na środku szlaków nie ma kleszczy, po prostu jest ich zazwyczaj znacznie mniej. Na obrzeżach ścieżki jest natomiast zdecydowanie najwięcej kleszczy, znacznie więcej niż w głębi lasu. Idąc środkiem ścieżki, jesteś mniej narażony na złapanie kleszczy.

Porada #9: Zabezpiecz się przed larwami, które mogą przedostać się przez Twoje skarpetki

Po wylęgu z jaj złożonych w kępach po 3 000 lub więcej na początku wiosny, często można napotkać wiele larw naraz, czasami setki maleńkich, niemal przezroczystych kropeczek wielkości ziarenka piasku, które przyczepią się, wbijają i wysysają krew, jeśli tylko mają okazję. Larwy znajdują się na poziomie gruntu, ukryte w liściach, więc najlepszą linią obrony przed tymi niemal niewidzialnymi pajęczakami jest noszenie butów i skarpetek traktowanych repelentem. Spryskuj buty (patrz Porada #2), aby być gotowym na larwy kleszczy – kleszcze TAK MAŁE, że mogą przedostać się przez twoje skarpetki!

Porada #10: Nie obawiaj się, gdy "głowa" kleszcza zostanie w skórze

Drugim największym lękiem związanym z ukłuciami kleszczy, zaraz po zakażeniu się boreliozą, jest pozostawienie aparatu gębowego lub „głowy” kleszcza w skórze. Oczywiście najlepiej usunąć kleszcze w całości, ale gdy to się nie uda nie martw się jednak. Dwa najczęstsze „punkty złamania” podczas usuwania kleszcza znajdują się u podstawy hypostomu i kapsuły głowowej. Gdy dojdzie do „złamania”, nie zwiększa to ryzyka przeniesienia choroby tylko dlatego, że część kleszcza pozostaje w skórze. Złamanie kleszcza w dowolnym miejscu przerywa połączenie z gruczołami ślinowymi, które znajdują się dalej w ciele kleszcza i skąd przedostają się patogeny. Wyciskanie tylnej części kleszcza podczas usuwania jest zdecydowanie bardziej ryzykowne.