Tick-Borne

TICK-BORNE

Działania

Pięć Najważniejszych Działań

Chroń swoją rodzinę i swoje zwierzęta przed kleszczami dzięki tym prostym krokom

kleszcz łąkowy

1. Wiedza

Poznaj gatunki kleszczy aktywnych przez cały rok w miejscu, w którym mieszkasz, oraz identyfikuj wszelkie kleszcze, które znajdziesz na sobie.

Dowiedz się, w jakim stadium rozwoju jest kleszcz (larwa, nimfa, postać dorosła, częściowo najedzony, całkowicie najedzony). Określ, jaki potencjał przenoszenia chorób ma dany kleszcz oraz jego sezonowe wzorce aktywności. Przygotuj się na swoją kolejną wyprawę do siedliska kleszczy.

2. Sprawdzanie

Codzienne sprawdzaj ciało pod kątem kleszczy, zwłaszcza poniżej pasa, w poszukiwaniu małych nimf kleszczy.

Chroń siebie i swoją rodzinę za pomocą sprawdzonych strategii zapobiegania ukąszeniom kleszczy. Środki odstraszające stosowane na odzież oraz codzienne kontrole należą do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze.

3. Ubiór

Wchodząc do środowiska, w którym występują kleszcze zastosuj odpowiedni ubiór.

Wychodząc na spacer czy spędzając aktywnie dzień w miejscu występowania kleszczy zawsze zakładaj pełne buty i wysokie skarpetki. Długie nogawki spodni najlepiej włóż w skarpetki. Na odzież stosuj repelenty odstraszające kleszcze.

4. Zabiegi

Stosuj zabiegi pielęgnacyjne w swoim ogrodzie. Im bardziej zadbany ogród tym mniej kleszczy.

Starannie przystrzyżona trawa i regularne usuwanie opadłych liści jest najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie liczby kleszczy na swoim podwórku. Jeśli mieszkasz przy granicy lasu rozważ stosowanie środków owadobójczych, które są aplikowane głównie na obwodzie podwórka i w zacienionych rabatach bylinowych. Pamiętaj, że zabiegi opryskiwania zabijają wszystkie stawonogi, nie tylko kleszcze, i stosuj je wyłącznie gdy inne metody zawiodą.

5. Ochrona

Chroń swojego zwierzaka, używając produktów o szybkim działaniu lub eliminujących kleszcze.

Zwierzęta są ważną częścią Twojej rodziny, a ochrona ich przed ukłuciami przez kleszcze i chorobami odkleszczowymi powinna być częścią Twojego programu zapobiegania atakom kleszczy. Chcesz nie tylko utrzymać swoje zwierzęta w zdrowiu. Psy i koty, które przebywają w obszarach występowania kleszczy, mogą stanowić zagrożenie dla Twojej rodziny, przynosząc kleszcze, gdy się tego najmniej spodziewasz.